فروش و پخش عروسك نمدي

مصاحبه با مریم: خالق برند مری نمدی

مصاحبه  با  مریم:  خالق  برند  مری  نمدی

خوشحالیم که تونستیم یه هنرمند فوق العاده با استعداد رو کشف و بهتون معرفی کنیم. مریم یه دختر سی ساله است که کار با نمد رو چند سالی میشه که شروع کرده. وقتی با پیج فسبوک کارهاش مواجه شدیم، اصلا باور کردنی نبود که این کارها با کیفیت بی نظیرشون کار دختری باشه که بدون اینکه در این رشته تحصیل کرده باشه، تصمیم گرفته با باز کردن یه پیج فیسبوک برای خودش کسب و کار راه بندازه. طرح های شاد و رنگی رنگی کارهای مری نمدی، و ظرافت و دقتی که برای درست کردنشون به خرج داده، در نگاه اول حیرت زده تون می کنه.

بیشتر از این لو نمیدیم تا خودتون مصاحبه رو بخونید و ببینید مری نمدی چطوری به اینجا رسید.

 

این هنر رو از کجا یاد گرفتی؟ درسش رو خوندی؟ و فکر میکنی درس خوندن تو این رشته کمکی بهت میکرد؟
من کار با نمد رو از جایی یاد نگرفتم. کلاسی براش نرفتم و آموزش ندیدم. حتی رشته ی تحصیلی من – مترجمی زبان انگلیسی – و فیلد کاریم – تدریس زبان انگلیسی – کاملا از هنر به دور بودن.

بچه که بودم تو دست یکی از فامیل های دورمون یه کتاب عروسک سازی دیدم که عروسک هاش با تمام عروسک هایی که به عمرم دیده بودم فرق می کرد. خیلی ظریف و خلاقانه بودن. تصاویر اون کتاب جوری توی ذهن من حک شدن که وقتی بعد از بیست سال فهمیدم پارچه ی استفاده شده براشون نمد بوده، و از اون مهم تر این پارچه توی ایران هم پیدا می شه، از خوشحالیم یه شب تا صبح توی اینترنت دنبال عکس های بیشتر از کارهای نمدی گشتم و انگار که در تازه ای به روم باز شده باشه، تو ذهنم کلی نقشه کشیدم و برنامه ریختم.

انگیزه ی اولیه این کار از همون کتاب توی بچگی م درست شد و کمک اصلی رو دختر خاله م با هدیه دادن یه فرشته ی کوچولوی نمدی بهم کرد که باعث شد متوجه بشم اصلا کار سختی نیست. من هرچی یاد گرفتم از اینترنت بوده. کار با نمد توی دنیا خیلی محبوبه. به خاطر همین شما به هر زبانی که درباره ی نمد سرچ کنین به نتایج جدید و جالبی می رسین. در حقیقت به حدی ایده برای کار با نمد زیاده که خیلی راحت می شه طرح های نو زد. بدون اینکه به کار کس دیگه ای شباهت داشته باشه.

 

اولین چیزی رو که درست کردی یادته؟ چی شد که به سرت زد به این هنر به عنوان یه حرفه یا شغل نگاه کنی؟

یادمه اولین چیزی که درست کردم یه نهنگ بود! خیلی سرش وقت گذاشتم ولی از اونجایی که اولین کارم بود زیاد تمیز از آب در نیومد. یه جورایی چشماش چپ شده بودن :)) بعدتر به مرور هرچی که درست می کردم تو پروفایل شخصی فیس بوکم می ذاشتم و وقتی ذوق و شوق دوستام رو دیدم به فکرم رسید یه گروه خصوصی بسازم و فقط و فقط عکس کارهای نمدی م رو بذارم. اوایل قصدم فروش نبود. فقط می خواستم دور هم باشیم و درباره ی کارها حرف بزنیم. بعد که با استقبال زیاد روبرو شدم با خودم گفتم: چرا نفروشم؟! و این شد که یه پیج به اسم مری نمدی ساختم و کارهام رو با کد و قیمت به اشتراک گذاشتم.

 

1012829_591577524247701_1167171345_n

 

اولین کاری که فروختی رو یادته به کی و چند فروختی ؟
اولین کاری که فروختم ۱۴ تا قلب کوچولو بود که دونه ای ۵۰۰ می فروختم! یادمه حتی براش یه جعبه درست کردم و عکسش رو هم توی پیج گذاشتم. اون زمان توی مترو هم تحویل حضوری داشتم و به همین خاطر چهره ی اولین مشتری م رو به خوبی به خاطر دارم :)

 

مشتری های اولت رو چه جوری پیدا کردی؟ الان مشتری هات رو چه جوری پیدا میکنی؟ 
تمام مشتری های من از طریق پیجم با من آشنا شده ن و از طریق فیس بوک خرید می کنن.

 

روزانه چقدر از وقتت رو صرف درست کردن کارهات میکنی؟
کار من زمان مشخصی نداره. از اونجایی که دیگه تدریس نمی کنم زمانم کاملا در اختیار خودم هست. کاملا بستگی به سنگینی کار داره. گاهی وقتها – مثلا نزدیک عید – فشار کار به حدی زیاد می شه که در طول روز مجبور می شم تا نه ساعت هم کار کنم. اما اگر کار سبک باشه معمولا پنج ساعت کافیه. ولی باز هم کاملا بستگی به حال و روز خودم و نوع سفارشها داره.

 

تنها کاری که میکنی تو همین سبکه یا اینکه سبک های دیگه ای رو هم کار میکنی؟

در کنار نمد از پارچه های کتون هم تو کارهام استفاده می کنم و یه وقتا که نمد دلم رو می زنه سراغ دوخت و دوزهای پارچه ای هم می رم.

 

547010_596588700413250_62827323_n

 

همه ‏ی طرح های کارهات مال خودته یا اینکه از جایی الگو برداری هم میکنی؟ اگه یه روزی یکی از کارها و طرح های شما تقلید کنه تشویقش میکنید یا جلوشو میگیرید؟
همونطور که گفتم انقدر ایده توی کار با نمد زیاده که به راحتی می شه مبدع بود و نیاز نیست حتما از روی کار دیگران کپی برداری بشه. اما از اونجایی که خود من هم از کارهای خارجی زیاد ایده می گیرم، کسی اگر از روی کارم بزنه باهاش برخورد تندی نشون نمی دم. البته روی عکسهایی که از کارهام می گیرم خیلی حساسم و دوست ندارم کسی لوگوی من رو از روش پاک کنه و به اسم خودش ازش استفاده کنه. اما در ایده برداری از کارهام هیچ مشکلی نمی بینم. خود من با اینترنت و سرچ شروع کردم. پس رطب خورده منع رطب چون کند؟ 😉

 

متریال مورد استفاده‏ ی کارت رو راحت پیدا میکنی؟
متریال کار ما در اصل نمده. و نمد جنس خوب و بد داره. متاسفانه نمدی که توی ایران در دسترسه از نوع خیلی با کیفیت نیست. تنوع رنگی خوبی داره اما اون لطافت و در عین حال استحکامی که باید رو نداره. برای همین من جامدادی یا کیف لوازم آرایش یا در کل وسایلی که خیلی توی دست استفاده می شن باهاش درست نمی کنم. نمد جنس مرغوب سخت گیر میاد و به نسبت گرون تره. یا رنگ های خاص مثل رنگ پوست تقریبا محاله که پیدا بشه (خود من یکبار بیشتر پیدا نکردم و هر روز در استرسم که اگر تموم بشه بازم می تونم بخرم یا نه!)

 

کدوم کارت رو از همه بیشتر دوست داری؟
دست سازه های آدم مثل بچه های آدم می مونن. واقعا نمیشه بینشون فرق گذاشت. آدم عاشق همه شونه. ولی خودم این سری کار دخترونه رو خیلی دوست دارم هربار نگاهشون می کنم ناخودآگاه رو لبم لبخند می شینه :)

 

zzzz

 

فکر میکنی تهِ تهِ مسیرت کجاست؟ یعنی به کجا برسی حس موفقیت داری؟
رسیدن به یه هدف خیلی شیرینه به شرطی که آدم از مسیر غافل نشه. نصف بیشتر لذت یه سفر توی مسیر رفتنه. من حس رضایت و موفقیت رو همین الان هم دارم و حتی می تونم بگم پرسپکتیو خاصی برای آینده ی این کار ندارم. پیشنهاد های خیلی زیادی بهم می شه برای زدن کارگاه و توسعه ی کار. اما فعلا قصدی در این باره ندارم و از شرایط کاری الانم راضی ام. شاید در آینده ی نزدیک کارگاه آموزشی بذارم. تعداد افراد متقاضی برای آموختن این هنر کم نیستن. خوبه چیزهایی رو که بلدیم به هم یاد بدیم تا موندگار بشن :)

 

برندت رو توی سه کلمه تعریف کن برامون.

مری نمدی یعنی “رضایت کودک درون!” 😉

 

و حالا هم چند تا سوال رنگی-شخصی:
چقدر خودتو آدم رنگی ای میدونی؟

تعریف تون از رنگی بودن خیلی خوبه. همه ی مواردی که ذکر کردین پر از حس زندگی ان. خود من خیلی دوست دارم یه آدم رنگی باشم و همه سعیم رو می کنم. نمره م شاید بیست نباشه ولی مردود هم نمی شم انشاالله :)

 

رنگ مورد علاقه و تفریحت رو هم واسه خواننده های رنگی رنگی بگو.

رنگ مورد علاقه م سبز لیموییه! یعنی هم سبز هم زرد و هم هر رنگی که تو طیف سبز و زرد قرار می گیره! خود کار نمد برای من تفریحه. ولی در کنارش نقاشی، سینما، پیاده روی، وبگردی، خرید و بستنی خوردن هم از اهم تفریحاتن! :))

 

حرف آخر؟

همه ی ما توانایی های ناشناخته ای درونمون داریم که تا وقتی تو موقعیت مناسب قرار نگیریم از داشتنشون آگاه نمی شیم. گاهی باید عمیق تر و دقیق ترنگاه کرد. هیچوقت برای شروع یه کار جدید دیر نیست. کافیه بخوای. کافیه جسارت به خرج بدی. کافیه عاشقش باشی.

در آخر تشکر می کنم از مجله ی خوب و پر انرژی رنگی رنگی که پیشنهاد این مصاحبه رو دادن و مری نمدی رو برای این کار مناسب دیدن :)

 

10155819_641326279272825_1029360117016756490_n

 

نام و نام خانوادگی: مریم

برند: مری نمدی

زمینه فعالیت: ساخت دست سازه های نمدی

خلاصه:مریم یه هنرمند رنگیه که الان کارهای خیلی خوشگلی با نمد درست میکنه. با وجود اینکه رشته ی دانشگاهیش مترجمی زبان انگلیسی بوده اما با جسارت رفته دنبال کاری که به نظرش هیجان انگیز تر بوده و بیشتر دوستش داشته.

 

از مری نمدی اینها رو یاد بگیرید:

۱_ اولین نکته ی مهم در انتخاب شغل و مسیر زندگیمون علاقه هست. نباید اجازه بدیم مسائلی مثل رشته دانشگاهی محدودمون کنه.

۲_ برای انجام کار های مورد علاقه مون حتما لازم نیست کلی کلاس رفته باشیم.

۳_ تقلید اصلا کار جالبی نیست ولی ایده گرفتن خیلی هم خوبه.

سفارش درخواست خرید

مثلا : دریافت نمایندگی و یا خرید عمده... ( نام کالا مورد نظر شما )

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.